داستان پیدایش و تکامل LED ها ( قسمت سوم )

 

ادامه از قسمت دوم

 

دمای محیطی بالا در داخل محفظه چراغ می تواند خرابی راه انداز led (Driver) را تسریع نماید. این موضوع در صورتی که مدار راه اندازled شامل خازن الکترولیتی باشد، به طور خاص صحیح تر است. زیرا به مرور ظرفیت خازنی خود را در اثر گرما از دست می دهند.

 

led driver
درایور LED

 

بعضی از led  درایورهای نوین بدون نیاز به خازن الکترولیتی ساخته شده اند و می توانند چندین سال را در دمای بالا کار بکنند. خراب شدن led درایو می تواند نام و اعتبار led را خراب نماید. چگونه led  می تواند بالای یکصد هزار ساعت عمر کند، در صورتی که درایور led بعد از ده هزار ساعت خراب می شود؟

 

شرکت مانا نور پژوهان مهر از شرکت های همکار گروه صنعتی ایپال در راستای بهبود شرایط فنی و طول عمر ال ای دی درایور ها ، اقدام به تولید نسل جدید چراغ های معابر LED با نام اسکورپیون نموده است . در این چراغ ها علاوه بر بهبود دادن پارامتر های فنی چراغ مانند ضریب توان ، اعوجاج هارمونیکی کل و بهره نوری کل ، از بابت طول عمر چراغ نیز پیشرفت های فراوانی حاصل گردیده است.

 

چراغ های خیابانی با استفاده از led های توان متوسط (Medium Power) و led های توان بالا ( High Power) ساخته می شوند. همچنین به نظر می رسد که این کاربرد  چراغ led  (چراغ خیابانی) یک کاربرد ساده می باشد، دمای محیط  و led های توان بالای مورد استفاده می توانند مشکلات راه اندازی چراغ را کاهش دهند.

 

 

 

چراغ خیابانیLED
چراغ خیابانیLED گروه صنعتی ایپال

 

 

 

Led های سفید و زرد با استفاده از ledسفید و فسفر زرد ساخته می شوند. فوتون های آبی انرژی بالایی دارند و هنگامی که با فسفر زرد ترکیب می شوند، انرژی فوتون ها کاهش می یابد. نور حاصله طیف نوری وسیعی دارد که در نقاط زرد و آبی اوج می گیرد. در این خصوص یک مشکل این است که محتوای آبی زیاد یک نور سفید یخی را ایجاد می کند.

 

در بعضی موارد led های سفید و زرد به صورت همزمان استفاده می شود تا رنگ آفتابی (Warm Whit) را تولید کنند، در حالی که تکنولوژی فسفر پیشرفت کرده و امکان تولید ledهای رنگ آفتابی (Warm Whit) را به ما داده است. در حالت کلی ledهای آفتابی راندمان پایین تری (لومن بر وات کمتر) دارند. زیرا فسفرهای استفاده شده در این ledها فوتون های بیشتری را نسبت به فوتون های منتشره حذب می کنند.

 

در روشنایی خودروها به عنوان چراغ ترمز led ها عملکرد و ایمنی بالاتری را نسبت به سایر نورها دارند. مدت زمان از جاری شدن جریان تا روشن شدن led به صورت نانو ثانیه اندازه گیری شده است.

 

در لامپ های رشته ای زمان پاسخگویی 300 میلی ثانیه است. در سرعت 60 مایل بر ساعت (100 کیلومتر در ساعت) یک وسیله نقلیه مسافت یک مایل (1/6 کیلومتر) را در دقیقه می پیماید. در مدت 300 میلی ثانیه خودرو مسافتی در حدود 8 متر را طی می کند. توقف در 8 متر عقب تر که با سریع تر دیدن چراغ ترمز خودرو جلویی اتفاق می افتد، موجب می شود تا از آسیب مادی و جسمی جلوگیری شود.

 

همچنین چراغ های ترمز led کمتر از لامپ های رشته ای در معرض خرابی قرار دارند و نیز در برابر لرزش مقاومت بالاتری دارند. کشاورزی نیز می تواند از مزایای نور led بهره مند گردد. زیر رشد گیاهان تحت تاثیر رنگ نور قرار دارد.

 

نور سبز رنگ تاثیر کمتری بر رشد گیاهان دارد، اما نورهای آبی و قرمز موثرند. پس بلافاصله رشد گیاهان بهبود پیدا می کند. ما فقط طول موج نور مورد نیاز گیاه را تامین می کنیم. یکی از طول موج های موثر 660 نانومتر(نور قرمز) است. زیرا این طول موج به خوبی در کلروفیل حذب می شود.

 

 

 

aqua light
LED برای آکواریوم

 

 

همچنین نور قرمز به رشد برگ ها کمک می کند در حالی که اضافه کردن رنگ آبی (450 نانومتر) به رشد ساقه و بذر گیاه کمک می کند.

 

حالت های روشنایی گوناگون که به مود لایتینگ (Mood lighting) مشهوراست، بیانگر تاثیر گذاری نور در سطوح و روان انسان در حالت های مختلف است تا احساسات انسان به طریق آن کنترل شود.

 

در تجهیزات روشنایی از این ویژگی برای آرامش بخشیدن به بیماران استفاده می شود و در هواپیماها برای آرامش مسافران و یا بیدار کردن آنان استفاده می شود.

 

رنگ آبی در بعضی موارد توسط رانندگان کامیون ها در مسافت های طولانی استفاده می شود تا به آنها کمک کند تا گوش به زنگ باشند.

 

همچنین در بعضی از نمایشگرهاled در پس زمینه یک نور آبی ایجاد می شود تا در صورتی که در ساعت خواب از آن استفاده می کنید ، منجر به بی خوابی نشود.

 

در حالت کلی روشنایی (Mood Ligting)  از رنگ های قرمز، سبز و آبی(RGB) به صورت ترکیبی استفاده می کند تا اکثر طیف نوری را بتواند پوشش دهد.

 

یکی از کاربردهای دیگر روشنایی (RGB) توسط led ها استفاده به عنوان نور پس زمینه مخصوص در برنامه های تلویزیونی است که نیازمند کنترل کامل و دقیق میزان نورهای قرمز، آبی و سبز است تا تغییرات از نور سفید به نورهای دیگر به صورت تدریجی انجام شده و مانع جلب توجه مخاطب گردد.

 

 

* اندازه گیری نور *

 

شار نور خروجی کل توسط واحد لومن اندازه گیری می شود. لومن معادل فتومتریک یک وات، باتوجه به مطابقت پاسخگویی با چشم انسان است. در 555 نانومتر در ناحیه طیفی زرد و سبز، جایی که پاسخگویی چشم انسان بالاترین درصد رادارد یک وات معادل 683 لومن است.

 

واحد کاندلا نیز استفاده می شود که نور تولیدی توسط لامپ در تمام جهات متشعشع می شود، است که منجر به تولید یک لومن در هر استرادیان می شود. بنابر این یک رابطه یک کاندلا معادل یک لومن بر استرادیان می باشد.

 

یک استرادیان منطقه پیش بینی شده به میزان یک مترمربع است که در فاصله یک متری منبع نور واقع شده است. نور حاصل از منبع یک کاندلا در یک متر فاصله از آن معادل یک لوکس یا یک لومن برمترمربع است.

 

 

ادامه دارد …

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *