داستان پیدایش و تکامل LED ها ( بخش دوم )

 

ادامه از بخش اول

 

 

GLUX-rgb-led-colors0956

 

فسفر زرد یک طیف نوری وسیع تولید می کند و هنگامی که با رنگ آبی ترکیب می شود به نظر سفید می آید. فسفرهای مختلف یک طیف نوری از رنگ سفید را از سفید یخی تا سفید گرم تشکیل می دهد.

 

یک کاربرد جالب برای led های آبی در دندانپزشکی می باشد. اعمال روشنایی به رزین های مدرنی که در مواد پرکننده دندانی مورد استفاده قرار می گیرند، باعث عمل کیورینگ (تبدیل حالت ماده رزینی نرم به سخت) می شود. طول موج 464 نانومتر برای استفاده بهینه برای این کاربرد پیدا شده است، همپنین چگالی نور نیز باید به میزان کافی باشد تا به داخل رزین تزریق شود.

 

عمل لایت کیور در دندانپزشکی
   عمل لایت کیور در دندانپزشکی

بعضی از کاربردهای خاص نیز به خلوص رنگ led برمی گردد. درخشش و عمر مواد غذایی تازه در زیر نور led هابهتر است، زیرا led ها هیچ نور فرابنفشی را از خود ساطع نمی کنند. تاریکخانه های عکاسی نیز می توانند هنگامی که فیلم عکاسی حالت غیر حساس دارد از نور رنگی led  استفاده کند که در گذشته از لامپ های رشته ای قرمز رنگ برای این منظور استفاده می شد.

 

حتی چراغ های راهنمایی – ترافیکی باید محدوده زنگ های مشخصی را از خود ساطع کنند که در استانداردهای ملی مشخص شده است. لامپ های رشته ای در این کاربردها کم بازده بودند زیرا نور خروجی آنها فیلتر شده نور سفید بوده، بنابر این میزان زیادی از نور سد شده و در داخل چراغ به صورت گرما تلف می شد.

 

باید این نکته ذکر شود که رنگ led به محض تغییر دمای led تغییر می کند. بعض رنگ ها بیشتر تغییرپذیرند. دمای led به تناسب شرایط محیطی دچار تغییر می شود. تنها راه کنترل دمای محیط led اضافه کردن یک فن خنک کننده و یا قرار دادن یک هیت سینک (گرماگیر) مناسب در کنار led می باشد تا دمای داخلی led  را کنترل و تنظیم نماید.

 

LED هایی که بعدا تولید شدند جریانی نزدیک به 20 ma آمپر و افت ولتاژ نزدیک 2 ولت برای رنگ قرمز و بیشتر برای سایر رنگ ها داشتند. پس led هایی جریان پایین که در حدود 2 میلی آمپر بودند، تولید شدند.

 

در سال 1999 میلادی کارخانه ای به نام lumileds با مشارکت HP , Philips ساخته شد که برای نخستین بار led  ای با جریان 350 میلی آمپر با نام تجاری luxen ster به بازار ارایه کرد. در حال حاضر تعداد زیادی کارخانه سازنده پاور ال.ای.دی (led) با جریان های 350 MA، 700 MA و  یک آمپر یا بیشتر بوجود آمده اند. پاورled ها در مقیاس زیادی در حال استفاده هستند. در روشنایی تونل ها( پروژکتورLED چراغ خیایانی ، چراغ های راهنمایی – ترافیکی، چراغ خودروها، روشتایی کشاورزی، روشنایی های تزئینی( وال واشرها) و در سالن های تئاتر برای روشتایی صحنه و یا روشتایی خروجی اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند.

 

high power led

 

 

در حالی که led های جریان پایین 20 تا 100 میلی آمپر پربازده تر هستند. خروجی نور بر وات (بهره نوری) برای led های جریان پایین بهتر است. LED های جریان پایین همینطور ارزان تر از جریان بالاها هستند. از سال 2010 رویه بر استفاده از تعداد زیادی led  جریان پایین به صورت سری بجای یک led  جریان بالابوده است تا لومن بر وات بهتری حاصل شود. میزان توان این آرایه های led  بر 150 وات نیز می رسد.

 

در بعضی از لامپ ها این امر یک مزیت به شمار می رود. زیرا به دلیل داشتن شارنوری وسیع به استفاده از لنزهای اپتیکی و یا دیگر پخش کننده ها نیازی احساس نمی شود. مزیت دیگر بخش گرمای آسانتر led های جریان پایین نسبت به تعداد کمتر led های توان بالا می باشد.

 

روشنایی های کانالی – بلوکی به این دلیل نامگذاری شده اند که در led ها در داخل کانال های خاصی نصب می شوند . کانال هایی که به صورت نوشته و اعداد و نمادها ساخته می شود و به صورت معمول برای درج نوشته یا اسامی شرکت ها و کارخانه ها از آن استفاده می شود.

 

در گذشته برای این نوع روشنایی از لامپ های فلورسنتی استفاده می شد  اما مشکل قابل اطمینان را به همراه  داشتند. همچنین به دلیل برخی مشکلات بهداشتی ناشی از استفاده از چراغ های نسل قدیم (فلورسنتی) در حال حاضر این نوع لامپ های روشنایی (کانالی) با استفاده از تکنولوژی led به بازار عرضه می شود.

 

چراغ های ترافیکی برای چند سال از led های توان پایین استفاده می کردند، اما در حال حاضر بعضی تولید کنندگان از تعداد کمی led توان بالا بجای آن استفاده می کنند. چراغ های راهنمایی – ترافیکی معمولا از برق AC تغذیه می کنند که نیازمند تصحیح ضریب توان به میزان قابل قبول هستند. داشتن ضریب توان خوب به معنی آن است که ولتاژ تغذیه با جریان تغذیه در یک فاز قرار دارند و اعوجاج هارمونیکی نیز به میزان کمی است. نگهداشتن ضریب توان درمیزان بالا به ما کمک می کند هزینه برق پرداختی کاهش یابد. زیرا ادارات برق هزینه جداگانه ای را به منظور ضریب توان پایین از مصرف کننده دریافت می کنند.

 

 

چراغ راهنمایی ال ای دی
چراغ راهنمایی ال ای دی

 

 

همچنین بعضی از سیستم های کنترلی چراغ های راهنمایی – ترافیکی نیازمند بارالکتریکی با ضریب توان خوب هستند تا جهت تشخیص خطاها مناسب عمل کنند. یکی از مشکلات چراغ های ترافیکی کنترل طول موج رنگ زرد نور است. LED های زرد رنگ تغییر طول موج بزرگتری نسبت به رنگ های دیگر دارند و این امر می تواند باعث شود آنها در خارج از طیف نوری پیش بینی شده عمل نمایند. مشکل دیگر مصون نگهداشتن آنها از خرابی می باشد. مسوولان تا ضریب خاصی از خرابی را مجاز می بینند، اما معمولا اگر بیش از 20 درصد از LED ها خراب شوند ، لامپ مورد نظر باید خاموش شود و گزارش خرابی به تیم تعمیر و نگهداری مربوطه اعلام گردد…

 

 

 

پایان بخش دوم

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *